LietuviųAnglų

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJA       GENERALINĖ MIŠKŲ URĖDIJA

Svetainės medis  Klauskite Pagalba neįgaliems VĮ Anykščių miškų urėdija

 
 

 

 Pranešimas

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.101 straipsnio 1 dalimi, pranešame apie numatomą žemiau išvardintų valstybės įmonių miškų urėdijų reorganizavimą bei reorganizavimo sąlygų sudarymą.

Plačiau

 

 

 

 

Naujienos
tarp
Sanitarinės miško apsaugos priemonės kertinėse miško buveinėse (KMB) 2013.05.29

Išverstų ir išlaužytų eglių KMB sutvarkymas tokiu būdu nemažai kainavo. Juk reikėjo rangos įmonėms ir savo darbuotojams mokėti už atliktus darbus. Paskaičiuota, kad vieno m3 sutvarkymas urėdijai kainavo apie 19 – 20 Lt. Tačiau, tai – investicija į didesnę biologinę įvairovę urėdijos miškuose.

Po 2012 metais spalio 6 d. praūžusios audros Anykščių miškų urėdijoje buvo išlaužyta ir išversta pora dešimčių tūkstančių ktm medienos, tame tarpe ir kertinėse miško buveinėse. 2013 metų pavasarį Anykščių miškų urėdija susidūrė su dilema: kaip elgtis su vėjalaužomis ir vėjavartomis kertinėse miško buveinėse?

Pagal Miškų įstatymą ir Miško sanitarinės apsaugos taisykles miškininkai privalo žalias eglių vėjavartas (vėjalaužas) sutvarkyti iki žievėgraužio tipografo skraidymo pradžios, kad išvartyti medžiai netaptų kenkėjo dauginimosi židiniais. Šie reikalavimai galioja ir KMB, nes didelė jų dalis įkurta ūkiniuose miškuose.

Tačiau, kaip ir kitos urėdijos, Anykščių miškų urėdija FSC įsipareigojo KMB nevykdyti jokios ūkinės veiklos, t.y., jos turi būti paliekamos kaip mikro rezervatai. Taigi, KMB yra saugomos teritorijos, kuriose uždrausta bet kokia ūkinė veikla, tačiau tuo pačiu tai - ūkiniai IV gr. miškai. Todėl KMB galioja ir Miško sanitarinės apsaugos taisyklės ir FSC reikalavimai, kurie iš esmės prieštarauja vieni kitiems.

Ieškant išeities iš šios dviprasmiškos situacijos, šių metų sausio 23 dieną Anykščių miškų urėdija suorganizavo pasitarimą „Dėl audros padarinių likvidavimo saugomose teritorijose“. Pasitarime dalyvavo Lietuvos gamtos fondo atstovas, Anykščių rajono savivaldybės meras, Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas Virgilijus Vasiliauskas, Anykščių regioninio parko atstovas, urėdijos darbuotojai.

Nuomonių būta įvairių, tačiau prieitas bendras sprendimas, kad saugomose teritorijose, kuriose uždrausta ūkinė veikla, eglės vėjavartas ir vėjalaužas reikia nugenėti, šakas sudėti į krūvas, o kamienus nužievinti, kad juose negalėtų apsigyventi ir veistis pavojingi medžių liemenų kenkėjai, tame tarpe, ir pats pavojingiausias – žievėgraužis tipografas. Vadinasi, pačios vėjavartos (vėjalaužos) lieka KMB, bet tuo pačiu neprieštaraujama Miško sanitarinės apsaugos taisyklėms.

Iš 58 – ių urėdijoje esančių KMB keliose iš jų po audros buvo priversta (išlaužyta) truputį daugiau nei 300 ktm medienos. Didžiausią vėjavartų ir vėjalaužų dalį sudarė žali eglės medžiai.

Taigi, urėdijoje buvo nužievinta apie 150 ktm medienos ir palikta KMB. Žalios eglės vėjavartos liks KMB ir vėliau papildys ją negyva mediena, kurioje galės gyventi įvairūs organizmai.

Išverstų ir išlaužytų eglių KMB sutvarkymas tokiu būdu nemažai kainavo. Juk reikėjo rangos įmonėms ir savo darbuotojams mokėti už atliktus darbus. Paskaičiuota, kad vieno m3 sutvarkymas urėdijai kainavo apie 19 – 20 Lt. Tačiau, tai – investicija į didesnę biologinę įvairovę urėdijos miškuose.

2013 gegužės 23 dieną Anykščių miškų urėdijoje vyko medžių liemenų pavojingų kenkėjų mažinimo priemonių patikrinimas. Tikrino Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus darbuotojai.

Organizacinės medžių liemenų pavojingų kenkėjų mažinimo priemonės, tame tarpe ir vėjavartų sutvarkymas KMB, įvertintos gerai. Šiuo metu urėdijos miškų sanitarinė būklė yra gera. Kovai prieš liemenų kenkėjus skirti darbai įvykdyti gerai.

Teksto ir nuotraukų autorė Irma Žukauskaitė

back   Atgal

 

tarp

VĮ Anykščių miškų urėdija

Vilniaus g. 101, LT-29142 Anykščiai.
Tel./faks. (+370 381) 58 577, el. paštas info@amu.lt 
www.amu.lt

Juridinių asmenų registro kodas 154117499, PVM kodas LT541174917
a.s. LT 154010043100080148, AB DNB bankas

Darbo laikas: I - IV 8.00 - 17.00; V 8.00 - 15.45, Pietų pertrauka 12.00 - 12.45

tarp
Naujienų prenumerata
© VĮ Anykščių miškų urėdija | Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems Interneto svetainių kūrimas Interneto svetainių kūrimas optimizavimas seo paslaugos web design