LietuviųAnglų

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJA       GENERALINĖ MIŠKŲ URĖDIJA

Svetainės medis  Klauskite Pagalba neįgaliems VĮ Anykščių miškų urėdija

 
 

 

 Pranešimas

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.101 straipsnio 1 dalimi, pranešame apie numatomą žemiau išvardintų valstybės įmonių miškų urėdijų reorganizavimą bei reorganizavimo sąlygų sudarymą.

Plačiau

 

 

 

 

Naujienos
tarp
Pramonininkai vėl atakuoja urėdus 2014.05.21

Nuo pat nepriklausomybės atkūrimo iki šiol kai kurie medienos perdirbėjai nesiliauja ieškoti būdų, kaip pakoreguoti prekybos mediena taisykles taip, kad valstybinės miškų urėdijos pirmiausia aprūpintų žaliavomis vietinius gamintojus ir tik likučius parduotų atviroje rinkoje. Niekada jų netenkino ir dabar netenkina nei prekybos mediena taisyklės, nei sortimentų kainos.

 

Įtarumas prekybos mediena neskaidrumu nemažėja. Prekybos taisyklės ne kartą buvo peržiūrėtos, aptartos ir pataisytos bei papildytos naujomis nuostatomis dalyvaujant visų su mediena susijusių įstaigų ir įmonių atstovams. Tačiau Seimo komitetuose vėl svarstomas Miškų įstatymo 1 bei 7 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas, kuriuo numatoma pirmumo tvarka leisti įsigyti medienos Lietuvos medienos apdirbimo įmonėms ir ūkininkams, perkantiems iki 80 kub. m rąstų savo ūkio reikmėms.

Šis kai kurių pramonininkų žingsnis – ne naujiena. Miškų įstatymo 1 ir 7 straipsnių pakeitimo projektas buvo parengtas dar prieš metus, tačiau dėl įvairių priežasčių nebuvo pateiktas Seimui svarstyti.
Šio įstatymo pakeitimų pretekstu tapo esą pernelyg didelis medienos eksportas į Kiniją ir kitas Azijos šalis. Generalinės miškų urėdijos pateiktais duomenimis, kad per pastarąjį dešimtmetį urėdijų medienos pardavimai medienos eksportuotojams sumažėjo 300 proc., pramonininkai netiki.

Tačiau, remiantis Statistikos departamento duomenimis, per dešimt 2013 m. mėnesių iš šalies buvo eksportuota 1501,4 tūkst. kietmetrių apvaliosios medienos. Azijos šalims teko 242,5 tūkst. ktm, arba 16,2 proc. medienos, ir 233,8 tūkst. ktm, arba 15,6 proc. medienos, teko Kinijai. Pagal turimus statistinius duomenis ir likusių dviejų mėnesių eksporto tendencijas manoma, kad per 2013 m. iš šalies eksportuota 1784,4 tūkst. ktm apvaliosios medienos, o Azijos šalims teko 300,9 tūkst. ktm ir Kinijai – 289,3 tūkst. ktm. Taigi per 2013 m. medienos eksportas iš valstybinių miškų (urėdijų) į Azijos šalis siekė tik 3 proc. (54,6 tūkst. ktm iš 1784,4 tūkst. ktm) bendro apvaliosios medienos eksporto iš šalies ir 18 proc. (54,6 tūkst. ktm iš 300,9 tūkst. ktm) bendro šalies apvaliosios medienos eksporto į Azijos šalis.

Turimais duomenimis, per pirmąjį 2013 m. pusmetį valstybinės urėdijos medienos eksportuotojams pardavė tik apie 200 tūkst. kub. m apvaliosios medienos. O per tą patį laiką iškirsta apie 3,4 mln. kub. m apvaliosios medienos abiejuose miškų ūkio sektoriuose – valstybiniame ir privačiame.
Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, 49,4 proc. Lietuvos miškų yra valstybiniai, 38,4 proc. – privatūs ir 12 proc. – rezervuoti nuosavybės teisėms atkurti. Todėl galima daryti išvadą, kad didžioji dalis apvaliosios medienos eksportuojama iš privačių miškų.

Statistikos departamento duomenimis, medienos gamybos ir eksporto santykis Lietuvoje yra mažiausias, palyginti su Latvija ir Estija. Lietuva pagamina 7,2 mln. kub. m medienos, o eksportuoja 1,5 mln. kub. m (12 proc.); Latvija iškerta 11,7 mln. kub. m, eksportuoja 4,7 mln. kub. m ir Estija iš 10,8 mln. kub. m pagamintos medienos į užsienį išgabena 2,8 mln. kub. m medienos.
Tačiau kokie palankūs valstybinių miškų urėdijoms bebūtų medienos prekybos duomenys, Generalinės urėdijos netenkina esama padėtis, kuri verčia imtis visų teisiškai įmanomų priemonių, kad apvaliąja žaliavine mediena apsirūpintų Lietuvos perdirbėjai.
Generalinė urėdija seniai siūlo pramonininkams dėl apvaliosios medienos tiekimo sudaryti su urėdijomis ilgalaikes sutartis. Generalinės urėdijos vadovų teigimu, šis žaliavos užsitikrinimo būdas atitinka ES ir Lietuvos teisės aktus.

Dėl eksporto į Kiniją ribojimo Generalinė urėdija kreipėsi raštu į Ūkio bei Užsienio reikalų ministerijas įvesti muitus išgabenamai medienai.
Jeigu Seimas priims siūlomas Miškų įstatymo pataisas, valstybinių miškų urėdijoms teks susiveržti diržus, ko gero, kaip ekonominės krizės laikotarpiu.
Urėdų tarybos pirmininkas Kęstutis Šakūnas perspėja, kad urėdijoms, priverstoms mažesne negu rinkos kaina aprūpinti mediena vietos gyventojus, neliks lėšų net miškui atsodinti ir technikai atnaujinti. Pasak K. Šakūno, bet kokių privilegijų suteikimas medienos pirkėjams bus skaudus smūgis jau įsigaliojusiai rimtai ir sąžiningai konkurencijai. Ir dar, pasak Urėdų tarybos pirmininko, medienos perdirbimo bendrovių noras įsigyti pigesnės žaliavos suprantamas, tačiau to siekiama ir valstybės, ir kitų rinkos dalyvių sąskaita.

Įdomu tai, kad šiemet vykusiuose valstybinių miškų medienos aukcionuose apvaliosios medienos perdirbėjai nenupirko 5-7 proc. pasiūlytos pjautinės medienos. Tad apie kokį žaliavų stygių galima kalbėti? Yra medienos, tik pirkite! Tačiau visa bėda, kad norima pirkti pigiau negu rinkoje. Be to, Lietuvoje medienos kainos 2013 m. buvo 0,4-2,5 proc. mažesnės negu Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Suomijoje ir Švedijoje.
Urėdijų pareigūnų, privačių miškų savininkų nuomone, Seime svarstomos Miškų įstatymo pataisos nieko gero neduos, tik dar labiau pagilins seną problemą.

 

Polikarpas Ragožis,
"Ūkininko patarėjas"
2014 m. gegužės 20 d. 00:01

back   Atgal

 

tarp

VĮ Anykščių miškų urėdija

Vilniaus g. 101, LT-29142 Anykščiai.
Tel./faks. (+370 381) 58 577, el. paštas info@amu.lt 
www.amu.lt

Juridinių asmenų registro kodas 154117499, PVM kodas LT541174917
a.s. LT 154010043100080148, AB DNB bankas

Darbo laikas: I - IV 8.00 - 17.00; V 8.00 - 15.45, Pietų pertrauka 12.00 - 12.45

tarp
Naujienų prenumerata
© VĮ Anykščių miškų urėdija | Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems Interneto svetainių kūrimas Interneto svetainių kūrimas optimizavimas seo paslaugos web design